شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 05:25 منتشر شده در مورخ: 1401/04/22 شناسه خبر: 1882750
آسوشیتدپرس:

رئیس جمهور سریلانکا به مالدیو گریخت

رئیس جمهور سریلانکا به مالدیو گریخت
رئیس جمهور سریلانکا در بحبوحه بحران اقتصادی از این کشور فرار کرد و به مالدیو رفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آسوشیتدپرس، سه روز پس از هجوم معترضان سریلانکایی به اقامتگاه رسمی «گوتابایا راجاپاکسا»، رئیس جمهور این کشور، اکنون اعلام شده که او فرار کرده است.

همزمان خلاء سیاسی در سریلانکا ادامه دارد و رهبران مخالف هنوز بر سر اینکه چه کسی جایگزین رئیس جمهور شود، به توافق نرسیده اند.

در همین ارتباط گفته شده است که رئیس‌جمهور سریلانکا بامداد چهارشنبه در بحبوحه بحران اقتصادی سه ماهه که باعث کمبود شدید مواد غذایی و سوخت شد، از کشور گریخت.

به گفته یک مقام اداره مهاجرت که خواست نامش فاش نشود، گوتابایا راجاپاکسا به همراه همسر و دو محافظش سوار هواپیمای نیروی هوایی سریلانکا به مقصد شهر ماله، پایتخت مالدیو پرواز کردند.

راجاپاکسا پیشتر تحت فشار با کناره گیری موافقت کرده بود. همچنین «رانیل ویکرمسینگه»، نخست وزیر سریلانکا هم گفته است پس از روی کار آمدن دولت جدید، او نیز مقامش را ترک خواهد کرد.

در حالی که قانونگذاران اواخر روز دوشنبه برای انتخاب رئیس جمهور جدید به توافق رسیدند، اما آنها هنوز تصمیم نگرفته اند که چه کسی به عنوان نخست وزیر کابینه را پر می‌کند.

رئیس جمهور جدید قرار است باقیمانده دوره ریاست جمهوری راجاپاکسا تا سال ۲۰۲۴ را به پایان برساند و به طور بالقوه می‌تواند نخست وزیر جدیدی را با تصویب پارلمان منصوب کند.

فساد و سو مدیریت کشور جزیره‌ای سریلانکا را مملو از بدهی و ناتوانی در پرداخت هزینه واردات کالاهای اساسی کرده است. کمبودها باعث ناامیدی ۲۲ میلیون نفر در این کشور شده است و بسیاری از سریلانکایی‌ها وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و ساعت‌ها در صف می‌ایستند تا سوخت دریافت کنند.

انتهای پیام/

https://newosroom.dana.ir/news/1882750.html/share
ارسال نظر
نظرات