شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:14 منتشر شده در مورخ: 1401/04/11 شناسه خبر: 1880137
در سه ماه ابتدایی امسال صورت گرفت؛

افزایش ۱۴۹ درصدی درخواست اوراق تامین مالی اسلامی

افزایش ۱۴۹ درصدی درخواست اوراق تامین مالی اسلامی
مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: درخواست تامین‌مالی از طریق صکوک در سه ماه ابتدایی امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۴۹ درصد رشد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بازار سرمایه، محمد حسین صدرائی با اشاره به رشد بی سابقه حجم و تعداد درخواست تامین مالی از طریق انتشار صکوک، تصریح کرد: در سه ماه نخست امسال، تعداد ۱۷ موافقت اصولی انتشار انواع صکوک در مجموع بالغ بر ۱۷۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد که ۱۱ مورد آن مربوط به انتشار اولی‌ها نظیر فولاد غدیر نی‌ریز، پرشیا خودرو و پدیده شیمی جم و … است. این شرکت‌ها برای اولین بار نسبت به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه اقدام کرده‌اند.

وی همچنین گفت: شرکت‌هایی نظیر کرمان موتور، پدیده شیمی قرن و گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان از جمله بانیانی هستند که برای چندمین بار از پتانسیل بازار بدهی در تامین مالی خود بهره می‌برند.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، با مقایسه حجم صکوک منتشره در سه ماهه اول سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱، افزود: با توجه به تحولات اخیر در حوزه انتشار صکوک، متنوع‌تر شدن بحث ضمانت این اوراق، افزایش آشنایی شرکت‌ها و فعالان بازار با اوراق مالی اسلامی و نیاز شرکت‌ها به متنوع‌سازی روش‌های تامین منابع مالی خود نشان دهنده رشد بیش از پیش بهره‌گیری از انواع صکوک در بازار سرمایه است، به طوری که حجم انتشار صکوک طی این دوره نسبت به بهار سال گذشته ۲۹ درصد رشد داشته است.

صدرائی تصریح کرد: در بهار امسال ۷ مورد انتشار صکوک در مجموع به مبلغ ۵۱ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه صورت پذیرفت که در این میان برخی از شرکت‌ها همانند بهمن موتور و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تجربه موفق انتشار این اوراق را پیش از این نیز داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این اوراق در قالب عقود مرابحه و اجاره، بر مبنای دارایی‌های متنوعی از جمله سهام، تجهیزات و ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه منتشر شده‌اند که نشان‌دهنده انعطاف ابزار صکوک در تامین مالی متقاضیان است.

مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، همچنین گفت: طی سه ماهه ابتدایی امسال بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد ریال اقساط انواع صکوک توسط شرکت‌های واسط مالی از بانیان اوراق دریافت و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز شده است.

انتهای پیام/

https://newosroom.dana.ir/1880137
ارسال نظر
نظرات