شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 08:34 منتشر شده در مورخ: 1401/04/09 شناسه خبر: 1879728
در سوگ جوان‌ترین امام؛

چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟

چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟
شریفی کارشناس مسائل مذهبی گفت: صفت "جواد" یعنی سخاوتمندی، جود، کرم و بخشش و اینها صفاتیست که در وجود مبارک امام نهم (ع) تجلی بیشتری داشته است لذا ایشان به جوادالائمه ملقب شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام شریفی، کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با خبرنگار دیارآفتاب ضمن تسلیت سالروز شهادت امام جواد(ع) گفت: امام جواد (ع) امام نهم شیعیان، فرزند امام رضا (ع) در سال ۱۹۵ هجری قمری در شهر «مدینه» به دنیا آمد، نام ایشان «محمد» و کنیه «ابوجعفر» و مشهورترین القابشان «تقی» و «جواد» است.

وی بیان کرد: امام جواد(ع) در سن ۸ سالگی به امامت رسیدند و حدود۱۷ سال امامت و رهبری شیعیان و مسلمانان را در دوران حکومت مأمون عباسی و معتصم عباسی بر عهده داشتند و در آخر ماه ذی‌القعده ۲۲۰ هجری قمری بر اثر توطئه خلیفه وقت مسموم و در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان در کنار جد بزرگوارش، امام موسی بن جعفر (ع) در کاظمین به خاک سپردند.
 
شریفی افزود: در میان امامان شیعه امام جواد(ع) تنها امامی هستند که در سن کم  به امامت رسیدند و جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده‌اند.
 
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: اگر چه همه فضائل اخلاقی در تمام ائمه وجود دارد اما در هر یک از ائمه به دلیل شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن زمان برخی از فضائل ظهور و تجلی بیشتری داشته است.در امام جواد (ع) صفت جواد یعنی سخاوتمندی، کرم و بخشش تجلی بیشتری داشته است لذا ایشان به جوادالائمه ملقب شدند.
 
شریفی بیان کرد: به علت خفقان آن دوران توسط خلیفه وقت ارتباط با امام جواد(ع) از طریق وکلا و نامه‌نگاری  صورت می‌گرفت فردی به امام جواد(ع) نامه نوشتند و گفتند چه‌کاری انجام دهیم که در بهشت با شما هم‌نشین باشیم و با شما همراه شویم امام جواد(ع) فرمودند: زیاد استغفارکنید و سوره مبارکه قدر را زیاد در طول روز بخوانید این یک دستورالعملی برای همه پیروان و شیعیان است تا انءشاالله  از پیروان راستین این امام بزرگوار باشیم.
 
انتهای پیام/
https://newosroom.dana.ir/news/1879728.html/share
ارسال نظر
نظرات